Warning: include(/home/wwwdoruktopluyem/public_html/wp-content/upgrade/wp-backup.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/wwwdoruktopluyem/public_html/wp-load.php on line 94

Warning: include(): Failed opening '/home/wwwdoruktopluyem/public_html/wp-content/upgrade/wp-backup.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/wwwdoruktopluyem/public_html/wp-load.php on line 94
Kalite – Doruk Toplu Yemek

Hizmet verdiğimiz tüm projelerimizde ilgili verilerin değerlendirilmesi, analiz edilmesi, düzeltici ve önleyici faaliyetlerin belirlenmesi ve uygulanması sürecinde ISO 9001 – 2008 – ISO 2200/HACCPni uygulamaktayız.


Eğitilmiş personel ve uygun altyapı ile gıda mühendislerimiz, diyetisyenlerimiz, gıda teknikerlerimiz ve uzman danışmanlık firmalarının desteğiyle de tüm projelerimizde ISO 2200 şartları gereği “sürekli iyileştirme” prensibiyle çalışmaktayız. Mevcut üretim kapasitemizi ve tedarikçi katkılarını verimli bir şekilde yöneterek, sürekli eğitim anlayışı ile çalışanlarımızın güvenli bir ortamda çalışmalarını sağlayıp, rekabet gücümüzü arttırmaktayız.

Kullandığımız tüm ürünler gıda güvenliği belgelendirilmiş ve sektörde kalitesini kanıtlamış firmalardan temin edilmektedir. Et ve tavuk kabulünde tedarikçi firmalardan helal kesim raporları, veteriner hekim onaylı hijyen belgeleri her ürün için temin edilmektedir.

Her gün yemeklerimizden numune alıp 72 saat boyunca numunelerimizi uygun koşullarda muhafaza etmekteyiz. Ürettiğimiz yemeklerden aldığımız numuneleri ve üretimde kullandığımız sulardan aldığımız örnekleri periyodik olarak akredite olan laboratuvarlarda analize göndermekteyiz.

Swap çubuklarıyla personellerimizden aldığımız el ve burun kültürü örneklerini de düzenli olarak mikrobiyolojik analize göndermekteyiz. Personellerimizin periyodik olarak portör muayeneleri yapılmakta ve personellerimiz iş yeri hekimimiz tarafından haftada bir sağlık kontrolünden geçmektedir. İşe girişlerde personellerimiz “hijyen eğitimi kursu” ‘na tabii tutularak sertifikalandırılmaktadır. Ayrıca periyodik olarak tüm personellerimize oryantasyon, üretim, servis, kişisel hijyen ve doğru iletişim eğitimleri verilmektedir.

Merkez mutfak ve tüm birimlerimiz ayda bir düzenli olarak ilaçlanmaktadır.